MONODAT
Wróć do bloga
Nowe firmy

5000 zł kapitału i 929 nowych spółek we Wrocławiu: rejestr nie ma o tym zdania

W 3 kwartale 2026 roku we Wrocławiu zarejestrowano 929 nowych spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym. To wzrost o 13,3% względem poprzedniego kwartału, w którym przybyło 820 podmiotów. Mimo że średni kapitał zakładowy ukształtował się na poziomie 27,7 tys. zł, rynkowa mediana wyniosła równe 5 000 zł.

MONODAT Research

5000 zł kapitału i 929 nowych spółek we Wrocławiu: rejestr nie ma o tym zdania

Rejestrowy mechanizm zakładania biznesu: teoria i praktyka

W teorii można zrobić tak: zebrać wspólników, wnieść aportem hale produkcyjne, wycenić patent i wpisać do aktu założycielskiego kapitał idący w dziesiątki milionów złotych. W praktyce rejestr zadowala się kwotą 5 000 zł w gotówce, formularzem w systemie teleinformatycznym i kilkoma kliknięciami. Z punktu widzenia sądu rejestrowego oba podmioty stają się pełnoprawnymi uczestnikami obrotu dokładnie w tej samej sekundzie. Rejestr odnotował to bez komentarza.

Według danych KRS przeanalizowanych przez MONODAT Research, wrocławski rynek spółek handlowych w trzecim kwartale 2026 roku zdominował właśnie ten pragmatyczny wariant. Zgłoszenie minimalnego wymaganego prawem wkładu pozwala natychmiast uzyskać podmiotowość prawną, a ewentualne dokapitalizowanie odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Analiza publicznych rejestrów pokazuje wyraźne rozdwojenie: z jednej strony setki podmiotów operujących na ustawowym progu, z drugiej garść wehikułów inwestycyjnych windowana pojedynczymi transakcjami.

Nowe rejestracje miesięcznie
2024-102025-032025-082026-012026-062026-11

Dane: 316Prognoza: 306,7

Dane źródłowe
Nowe rejestracje miesięcznie
MiesiącDanePrognoza
2024-10276—
2024-11218—
2024-12283—
2025-01259—
2025-02251—
2025-03248—
2025-04257—
2025-05276—
2025-06212—
2025-07312—
2025-08242—
2025-09249—
2025-10269—
2025-11206—
2025-12289—
2026-01288—
2026-02279—
2026-03306—
2026-04255—
2026-05250—
2026-06305—
2026-07327—
2026-08286—
2026-09316316
2026-10—296
2026-11—298,1
2026-12—300,2
2027-01—302,4
2027-02—304,5
2027-03—306,7

Źródło: dane KRS, analiza MONODAT

Wrocławski bilans kwartalny: kapitałowe skrajności

Łączny bilans minionego kwartału zamyka się liczbą 929 rejestracji. Choć statystyczna średnia kapitału zakładowego sięgnęła 27,7 tys. zł, wartość ta została wywindowana przez wąską grupę podmiotów o zupełnie innej skali początkowej. Przepaść między średnią a medianą (5 000 zł) pokazuje, że znakomita większość nowo powstałych spółek nie zamierzała mrozić w kapitale ani złotówki ponad wymagane minimum.

Nazwa podmiotuNumer KRSForma prawnaKapitał zakładowyPrzeważające PKD
MP GROUP 1 SP. Z O.O.0001251170Spółka z o.o.3,4 mln złDoradztwo w zarządzaniu (70.22.Z)
AKWA-TERMA ANDRZEJ LICHOTA S.K.A.0001261988Spółka komandytowo-akcyjna3,2 mln złSprzedaż hurtowa instalacji (46.74.Z)
GRODKOWSKA AKADEMIA EDUKACJI SP. Z O.O.0001258819Spółka z o.o.2,8 mln złSzkoły branżowe (85.32.A)
CARE PROVIDER SP. Z O.O.0001269524Spółka z o.o.1,5 mln złObsługa biura (82.11.Z)
KRUK POLSKA S.A.0001263198Spółka akcyjna1 mln złInkaso i biura kredytowe (82.91.Z)
DBS FORGE SP. Z O.O.0001256415Spółka z o.o.1 mln złObrót nieruchomościami (68.10.Z)
HD CHROBREGO SP. Z O.O.0001268306Spółka z o.o.600 tys. złBudownictwo mieszkaniowe (41.20.Z)
KRUK SERVICES SP. Z O.O.0001254370Spółka z o.o.500 tys. złCentra usług wspólnych (70.10.Z)
PERKA SP. Z O.O.0001260712Spółka z o.o.500 tys. złEdukacja artystyczna (85.52.Z)
FOX GROUP SP. Z O.O.0001261217Spółka z o.o.421 tys. złObrót nieruchomościami (68.10.Z)

W czołówce znalazły się zaledwie dwa podmioty o strukturze innej niż standardowa spółka z o.o. – w tym spółka komandytowo-akcyjna oraz spółka akcyjna, obie z kapitałami przekraczającymi milion złotych. Oficjalne odpisy z rejestru przedsiębiorców można weryfikować bezpośrednio przez portal e-KRS Ministerstwa Sprawiedliwości.

Struktura branżowa: handel, budownictwo i edukacyjne wyjątki

Wrocławski rynek nowych podmiotów cechuje się wyraźną fragmentacją branżową. Żadna z wiodących sekcji PKD nie osiągnęła dwucyfrowego udziału w ogólnej liczbie wpisów, a pierwszeństwo przypadło tradycyjnym gałęziom gospodarki.

Nowe firmy wg sektorów (PKD)
Handel detaliczny (bez pojazdów samochodowych)
83
Roboty budowlane specjalistyczne
77
Obsługa rynku nieruchomości
56
Oprogramowanie i doradztwo informatyczne (IT)
53
Handel hurtowy (bez pojazdów samochodowych)
51
Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków
50
Transport lądowy i rurociągowy
47
Działalność firm centralnych; doradztwo w zarządzaniu
42
Dane źródłowe
Nowe firmy wg sektorów (PKD)
KategoriaWartość
Handel detaliczny (bez pojazdów samochodowych)83
Roboty budowlane specjalistyczne77
Obsługa rynku nieruchomości56
Oprogramowanie i doradztwo informatyczne (IT)53
Handel hurtowy (bez pojazdów samochodowych)51
Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków50
Transport lądowy i rurociągowy47
Działalność firm centralnych; doradztwo w zarządzaniu42

Źródło: dane KRS, analiza MONODAT

Struktura pierwszej dziesiątki branż pod względem liczby nowo rejestrowanych spółek przedstawia się następująco:

  • Handel detaliczny (PKD 47): 83 spółki, co stanowi 8,9% wszystkich rejestracji.
  • Roboty budowlane specjalistyczne (PKD 43): 77 spółek (8,3% udziału w rynku).
  • Obsługa rynku nieruchomości (PKD 68): 56 spółek (6,0% ogółu).
  • Oprogramowanie i doradztwo IT (PKD 62): 53 spółki (5,7% wpisów).
  • Handel hurtowy (PKD 46): 51 spółek (5,5% wolumenu).
  • Wznoszenie budynków (PKD 41): 50 spółek (5,4% udziału).
  • Transport lądowy (PKD 49): 47 spółek (5,1% całości).
  • Doradztwo w zarządzaniu (PKD 70): 42 spółki (4,5% rejestracji).
  • Edukacja (PKD 85): 36 spółek (3,9% rynku).
  • Gastronomia (PKD 56): 35 spółek (3,8% wpisów).

Z perspektywy analityka zwraca uwagę fakt, że handel detaliczny i instalacje budowlane generują większy wolumen nowych podmiotów niż sektor technologiczny. Może to wynikać z wymogów przetargowych lub dywersyfikacji ryzyka w ramach większych grup podwykonawczych, choć rejestr odnotowuje jedynie sam kod deklarowany przy rejestracji.

Dolny Śląsk na tle kraju: ile waży Wrocław?

W ujęciu ogólnopolskim w 3 kwartale 2026 roku powstały 17 694 nowe spółki. Średnia przypadająca na jedno województwo wyniosła 1 105,9 podmiotu. Dolny Śląsk z wynikiem 1 587 nowych rejestracji uplasował się na czwartej pozycji w kraju, wyraźnie powyżej tej średniej, ustępując województwom: mazowieckiemu (5 438 spółek), wielkopolskiemu (1 831 spółek) oraz śląskiemu (1 638 spółek), a wyprzedzając małopolskie (1 481 spółek).

WROCŁAW na tle kraju
mazowieckie
5438
wielkopolskie
1831
śląskie
1638
dolnośląskie
1587
małopolskie
1481

- - Średnia wojewódzka: 1105,9

Dane źródłowe
WROCŁAW na tle kraju
KategoriaWartość
mazowieckie5438
wielkopolskie1831
śląskie1638
dolnośląskie1587
małopolskie1481

Źródło: dane KRS, analiza MONODAT

Zestawienie tych danych prowadzi do prostego wniosku matematycznego: sam Wrocław wygenerował 929 z 1 587 podmiotów zarejestrowanych w całym województwie dolnośląskim. Stolica regionu odpowiada zatem za 58,5% regionalnego przyrostu podmiotów gospodarczych. Lider krajowy, Mazowsze, zarejestrował 3,4 razy więcej spółek niż cały Dolny Śląsk, co odzwierciedla stałą koncentrację centrali biznesowych w stolicy. Dane makroekonomiczne dotyczące dynamiki przedsiębiorstw gromadzi m.in. Główny Urząd Statystyczny.

Co kapitał zakładowy mówi o kondycji nowej spółki?

Krótka odpowiedź brzmi: niemal nic. Kapitał zakładowy w polskiej spółce z o.o. to historyczny zapis księgowy, a nie kwota leżąca na rachunku bankowym w dniu badania sprawozdania finansowego. Ustawowe 5 000 zł można wydać w pierwszym tygodniu na opłacenie notariusza, domeny internetowej i zaliczki na biuro wirtualne, a bilans nadal będzie wykazywał nienaruszony kapitał podstawowy.

Z tego względu analitycy M&A oraz działy compliance traktują deklarowaną wartość nominalną głównie jako informację o strukturze transakcji założycielskiej. Gdy wehikuł startuje z kapitałem rzędu 3,4 mln zł (jak MP Group 1) lub 3,2 mln zł (jak Akwa-Terma Andrzej Lichota), mamy do czynienia z precyzyjnie zaplanowaną strukturą majątkową lub konwersją wierzytelności. Gdy kapitał wynosi 5 000 zł, spółka jest najczęściej pustą strukturą operacyjną przygotowaną pod bieżące fakturowanie.

Sezonowość rejestracji w ujęciu wieloletnim

Porównanie bieżącego wolumenu z poprzednim kwartałem wykazuje wzrost o 13,3% (skok z 820 do 929 podmiotów). Choć kwartalny przyrost wydaje się dynamiczny, analiza trzyletniej sumy rejestracji w poszczególnych miesiącach kalendarzowych studzi emocje. Miesiące letnie – lipiec (785 wpisów w ujęciu 3-letnim), sierpień (743) oraz wrzesień (724) – tradycyjnie należą do okresów umiarkowanej aktywności w porównaniu ze styczniem (879) czy grudniem (861). Odbicie w 3 kwartale może wynikać z nadrabiania przestojów z przełomu wiosny i wczesnego lata (czerwiec przyniósł 705 rejestracji w okresie 3 lat), a nie z nagłego boomu inwestycyjnego.

Prognoza: stabilny trend wzrostowy na przełomie lat

Projekcja na kolejne półrocze wskazuje na umiarkowaną, stałą ekspansję wrocławskiego rejestru spółek. Model zakłada przyrost rejestracji w tempie 0,8% w ujęciu miesięcznym:

  • Październik 2026: 296,0 spółek
  • Listopad 2026: 298,1 spółek
  • Grudzień 2026: 300,2 spółek
  • Styczeń 2027: 302,4 spółek
  • Luty 2027: 304,5 spółek
  • Marzec 2027: 306,7 spółek

Prognoza: trend liniowy (metoda najmniejszych kwadratów) dopasowany do ostatnich 24 miesięcy danych rejestrowych. Projekcja ma charakter orientacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej.

Wnioski dla analityków i zespołów compliance

Przeglądając wrocławskie rejestry z 3 kwartału 2026 roku, zespoły weryfikujące kontrahentów powinny zwrócić uwagę na trzy elementy. Po pierwsze, znaczna koncentracja w handlu i usługach budowlanych oznacza napływ podmiotów o potencjalnie krótkim cyklu życia operacyjnego. Po drugie, dominacja minimalnego kapitału wymaga bezwzględnej weryfikacji wpisów w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) oraz na białej liście podatników VAT przed podjęciem współpracy handlowej. Po trzecie, obecność nowych spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych z kapitałami rzędu kilku milionów złotych sygnalizuje przeprowadzanie restrukturyzacji majątkowych, które w kolejnych kwartałach uwidocznią się w sprawozdaniach finansowych składanych do Repozytorium Dokumentów Finansowych KRS.

WrocławKRSrejestracje spółekkapitał zakładowycompliance

Czytaj także